ورزش اسکی روی آب (Water Ski) در سال ۱۹۲۲ در Lake City, Minnesota ایالات متحده آمریکا توسط رالف ساموالسون که در آن زمان ۱۹ سال داشت،اختراع شد.رالف ساموالسون اولین بار این ورزش را در منطقه Lake Pepin رودخانه میسیسیپی امتحان کرد.ایده اولیه این ورزش از همان اسکی معمولی (روی برف) گرفته شده بود. ساموالسون معتقد بود که اگر می شود روی برف اسکی کرد، پس میشود برروی آب هم همینکار را انجام داد!

انجمن اسکی روی آب آمریکا در سال ۱۹۳۹ تأسیس شد و اولین مسابقه قهرمانی ملی را در آن سال برگزار کرد. در اسکی روی آب تفریحی، نوع اسکی، طول طناب و سرعت قایق با توجه به دلخواه فرد متفاوت است. در رقابت‌های قهرمانی، اسکی‌هائی از جنس چوب درخت گردوی آمریکائی، درخت زبان گنجشک، فایبرگلاس یا آلومینیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول آن حداقل باید ۱ متر و عرض آن نباید کمتر از ۲۵ سانتی‌متر باشد.

چوبی هم که اولین بار برای انجام این ورزش استفاده شد، همان چوب اسکی معمولی بود. البته نوع اولیه چوب اسکیی که برای روی آب ساخته شد از چوب بود اما امروزه جنسی که برای این نوع چوبها استفاده می شود، از مواد فایبرگلاس هستند.

چوبهای اسکی روی آب معمولاً پهن تر از چوبهای اسکی روی برف هستند و دارای بست و گیره کوچکتر برای پا نسبت به چوب نوع برفی می باشند. کسی که اسکی میکند خود را با دسته ای که توسط یک طناب به قایق وصل است، هدایت می کند. معمولاً جلیقه ای نیز وجود دارد که جلیقه نجات است و به این طناب بسته شده تا از غرق شدن اسکی باز جلوگیری کند.

در پرش از روي تخته پرش، اشخاص حرفه ای معمولاً از این کت استفاده نمی کنند. اما اسکی بازان آماتور می بایست این کت را بپوشند.
برخی ازاشخاص اسکی باز نیز بدون چوب اسکی، این ورزش را انجام می دهند. در واقع با پاهای برهنه که به این نوع اسکی، البته اسکی با پای برهنه (Barefoot Skiing) گفته می شود.

● رقابتهای اسکی روی آب

مسابقات جهانی اسكی روی آب در سال 1949 با تأسيس فدراسيون جهانی اسكی روی آب در كشور فرانسه برگزار شد. مسابقات جهانی در ابتدای كار هر دو سال يكبار برگزار مي شد. تورهاي حرفه ای و گوناگون مانند تور مستردر آمريكا و مومبا در استراليا برگزار مي شد. كميته برگزاری مسابقات جهاني اسكي روي آب اولين بار مسابقات تيمی در سطح جهان را در تورنمنت تاهيتي آمريكا و برودكس فرانسه برگزار كرد.

در سال های اخير مسابقات جهانی به صورت تورنمت هر ساله با اسپانسرهای فراوان در فاصله سالهای 96 تا 2000 به جريان افتاد.

در سال 2000 فدراسيون جهانی اسكي روی آب با يك بازبينی و تصميم گيری مصمم به برگزاري مسابقات به صورت تركيبی شد بطوريكه سه رشته اصلی اسكی روی آب شامل اسلالوم ، پرش و تريك با رشته جديد ويك بورد به صورت يك مسابقه كلی و با تلفيق چهار رشته درآمدند .